VALİ ÜNLÜ, GİRESUN İL TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNİ KABUL ETTİ

15 Mart 2022

Vali Enver Ünlü, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve Tüketiciyi Koruma Haftası etkinlikleri çerçevesinde; Giresun İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı ve Ticaret İl Müdürü Ali Yıldırım ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
 
15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Giresun İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı ve Ticaret İl Müdürü Ali Yıldırım başkanlığında, 15 Mart Salı günü gerçekleşen kabulde; ile Hakem Heyeti üyeleri Belediye Temsilcisi Muslihiddin Aydın, Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Şükrü Cebeci, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Temsilcisi Namık Kemal Altunbaş, Tüketici Derneği Temsilcisi Ayşe Tonkaz ve raportör Demet Çiftçi hazır bulundu.
 
Vali Ünlü’ye kurumlarının yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı ve Ticaret İl Müdürü Ali Yıldırım; Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda 1985 yılında alınan bir kararla tüketici Hakları Evrensel Beyannamesinin ilan edildiği gün olan 15 Mart tarihinin, uluslararası tüketici örgütleri tarafından “Dünya Tüketici Hakları Günü” olarak kabul edildiğini belirterek, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 15 Mart tarihinin “Tüketiciler Günü” olarak kutlandığı bilgisi verdi.
 
YILDIRIM “AMAÇ TÜKETİCİNİN KORUNMASI”
 
Tüketicinin korunması amacıyla yürütülen faaliyetler hakkında da bilgi veren Başkan Yıldırım; “Sorunları kaynağından çözmek amacıyla yapmış olduğumuz denetim faaliyetleri tüketicilerin korunmasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu denetimler ağırlıklı olarak; medyada genişçe yer tutan haksız fiyat artışları, stokçuluk, fiyat etiketi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Aralıksız devam eden denetimler sonucunda enflasyonla mücadelede ve tüketim piyasasında fiyatların istenilen seviyeye geleceğine inancımız tamdır. Denetimlerdeki aynı hassasiyet Tüketicilerin korunması adına Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığımızda da gösterilmektedir. Tüketicilerden sıkça şikayet gelen başlıca; iş yeri dışında satışlar, ön ödemeli konut satışları, mesafeli sözleşmeler, abonelik sözleşmeleri, devre tatil, paket tur,  bankacılık hizmetleri, sözleşmelerde yer alan haksız şartlar, garanti belgesi, satış sonrası hizmetler, fiyat etiketi, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu konularında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde tüketicilere her türlü hukuki destek ve kolaylıklar sağlanmaktadır. ” dedi.
 
ÜNLÜ “TÜKETİCİ ÜRÜNLERİNİN DENETİMİNE DEVAM EDİLECEK”
 
Vali Ünlü de Son haftalarda bazı ürünler üzerinde spekülatif haberlerle piyasanın olumsuz etkilenmesine çalışıldığını, tüketicinin korunması için bütün ciddiyet ve hassasiyetle gerekli denetimlerin aralıksız yapılmasının önemine dikkat çekerek “Piyasa gözetimi ve denetimi konusunda çalışmalarımıza devam ederek, tüketici ürünlerinin denetimini il genelinde yıl boyunca sürdüreceğiz” diyerek özellikle; Ürünler, ambalaj ve etiket kontrolleri ile güvensiz bulunan ürünlerle ilgili tüketicinin korunması noktasında gerekli yasal işlemlerin başlatılacağını ifade etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali Enver ÜNLÜ, Tüketici Hakem Heyetine çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diledi.