HAKSIZ FİYAT ARTIŞI DENETİMLERİ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR.

05 Ekim 2021

Ticaret Bakanlığının talimatları doğrultusunda; temel gıda maddeleri, kömür, gübre gibi ürünler başta olmak üzere, ilimiz merkezinde ve ilçelerinde bulunan yerel ve ulusal zincir marketlerde Haksız Fiyat Artışı ve Fiyat Etiketi mevzuatı kapsamında denetim ve incelemeler İl Müdürlüğümüzce sürdürülmektedir.
            
 20.09.2021 tarihinden itibaren Giresun ve ilçelerinde İl Müdürlüğümüz tarafından denetimler sıkılaştırılarak haksız fiyat artışının önüne geçmek için her gün denetim gerçekleştirilmektedir. Haksız fiyat artışı olan ürünlerin tespit edilmesi halinde Ticaret Bakanlığımız Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna gönderilmektedir. Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca yapılan incelemeler sonucunda fahiş fiyat kanaatine varılan işletmelere idari para cezası uygulanmaktadır.
       
Giresun Valiliğince; İl Müdürlüğümüz koordinesinde Tarım İl Müdürlüğü, İl Özel idaresi ve Sağlık İl Müdürlüğü personelinin de katılımıyla oluşturulan komisyon marifeti ile yaylalarımızda kasap, manav ve marketlerde haksız fiyat artışı ve fiyat etiketi denetimi gerçekleştirildi.
          
İl Müdürlüğümüzce yapılan denetimler marketlerde, perakende ve toptan satış işletmelerinde il genelinde rutin olarak devam etmektedir.
          
Vatandaşlarımız Haksız Fiyat Artışlarına yönelik tespit ve şikâyetlerini Ticaret İl Müdürlüğümüze, ALO 175 Tüketici Hattına ve Haksız Fiyat Artışı Sistemi (HFA) mobil uygulaması üzerinden iletebilirler.