AYÇİÇEK YAĞI DENETİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

09 Mart 2022

İlimiz sınırları içerisinde bulunan ulusal ve yerel marketlerde, yağ fiyatlarındaki dalgalanmalar, piyasa yağ arzında daralmanın yaşandığı ve özellikle zincir marketlerin yağ stokladığı ihbar ve şikâyetleri değerlendirilmek üzere Sayın Valimiz Enver ÜNLÜ’ nün başkanlığında ve dört ayrı ekip olmak üzere denetim gerçekleştirilmiştir.
Vali Yardımcımızdan Dr. Hasan TANRISEVEN, M. Fikret ÇAVUŞ ve Davut Sinanoğlu başkanlığında Ticaret İl Müdürü Ali YILDIRIM, Tarım İl Müdürü Muhammet ANGIN, İl Emniyet Müdürü Saruhan KIZILAY, Zabıta Müdürü Muslihiddin AYDIN, Ticaret İl Müdürlüğü personelleri ve zabıta personelleri ile birlikte oluşturulan toplam dört ekiple 08/03/2022 Salı günü saat 11:00 de eş zamanlı olarak ilimiz merkezinde Çıtlakkale Mahallesi, Teyyaredüzü Mahallesi Hacı Miktat Mahallesi ve Gedikkaya Mahallesi olmak üzere başta Ayçiçek yağ, un şeker ve diğer temel tüketim mallarına yönelik zincir marketlerde ve yerel marketlerde stokçuluk ve haksız fiyat artışı mevzuatları kapsamında denetim yapılmış olup yapılan denetim sonucunda 20 adet iş yerinde denetim gerçekleştirilmiştir.
Bu denetimlerde firmaların raflarında 1, 2, 4 ve 5 litre olmak üzere Ayçiçek yağların yer aldığı, fiyatlarının 05/03/2022 tarihinden önceki fiyat düzeyine gerilediği, yüksek fiyattan satışı yapılan ürünlere yönelik son 3 döneme ait alış ve satış faturalarının Ticaret İl Müdürlüğüne ibraz edilmesi için süre verilmiş olup ayrıca denetimlere ilgili personellerce devam edilecektir.