ESNAF DESTEK BAŞVURUSUNDA BULUNMAYAN ESNAF VE TİCARİ İŞLETMELERİN DİKKATİNE !

23 Şubat 2021

24 Aralık 2020 tarihli ve 31344 sayılı Resmi Gazetede; T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ yayımlanmıştır.
Destek programı kapsamında; 1.000 TL Gelir Kaybı Desteği ve büyükşehir olan illerde aylık 750 TL, diğer illerde ise aylık 500 TL Kira Desteği olmak üzere iki şekilde sağlanacaktır.
 
Destek programının süresi, Ticaret Bakanlığı internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydıyla 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere üç ay olarak belirlenmiştir.
 
            Bahse konu desteklerden;

  • 14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler,
  • Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar,
  • Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,
  • Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler,
  • Kira desteği için işyeri kira olanlar faydalanabilmektedir.

 
Kira desteği için gerekli evraklar; işyerine ait imzalı kira sözleşmesi ve 2020 yılı içerisinde kira ödemesinin yapıldığını gösterir banka dekontu olarak belirlenmiş olup 31.03.2021 saat 23.59’a kadar e-devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden yüklenmesi gerekmektedir.
 
Bu itibarla, yukarıda belirtilen şartları taşımasına rağmen destek başvurusunda bulunmayan ticari işletmelerin hak kaybına uğramaması için üzerinden başvuru yapması gerekmektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
Ayrıntılı Bilgi için: Giresun Ticaret İl Müdürlüğü
Tel: 0454 260 00 27